Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları
07 Mart 2023

 


ANKARA GAZİ MUSTAFA KEMAL MESLEKİ VE ÇEVRESEL HASTALIKLAR HASTANESİ

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI-GETAT

 

KUPA (HACAMAT)  TEDAVİSİ

Kupa Tedavisi binlerce yıl öncesine dayanan eski bir tıbbi tedavidir. Halk arasında bardak çekme, hacamat olarak bilinen kupa terapisi, kişinin kan dolaşımını arttırarak iyileşmeyi sağlamak için bölgesel vakum oluşturan bir tedavi metodudur. 

Hekim  muayene yapar, tanı konur, kupa uygulamasının yarar sağlayıp sağlamayacağına karar verir(endikasyon belirlenir) sonrasında eğer yapılmaya karar verildiyse kupa olacak bölgeler tespit edilir. 

Kupa terapisi hem hastalıkların tedavisinde hem de koruyucu hekimlikte kullanılmaktadır. Kupa tedavisi mutlaka uygulama konusunda eğitimi olan bir hekim tarafından hijyenik koşullarda yapılmalıdır.

 

OZON TEDAVİSİ

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir gazdır. Ozon tedavisi medikal cihazlarla üretilen medikal ozon gazının, tedaviye özgü malzemelerle hastaya çeşitli uygulama yöntemleri uygulanmasıyla yapılır.

Tıbbi ozonun bakteri, mantar öldürücü ve virüslerin çoğalmasını durdurucu özellikleri olduğu bilinmektedir. Enfekte yaraların temizlenmesinde, bakteri ve viral kaynaklı hastalıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolaşımı uyarıcı etkisi dolaşım bozukluklarında kullanılmasını sağlar.

Kanın dokulara oksijen ulaştırabilme kapasitesini artırır. Tıbbi ozon uygulaması vücudun kendi antioksidan sistemini aktive eder.

PROLOTERAPİ TEDAVİSİ

Proloterapi, vücudumuzdaki eklemlerin bütünlüğünü sağlayan, kasların, tendonların (bağların) ve diğer yumuşak dokuların herhangi bir nedenle hasar görmesine veya zayıflamasına bağlı ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde kullanılan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. 

Proloterapi; enjeksiyon(iğne) ile özel solüsyonların verilerek hasarlı bölgede istemli bir yangı(inflamasyon) meydana getirmek ,bu yangıya cevap veren bağışıklık sisteminin yardımıyla yangı(inflamatuar(hücrelerin toplanması çoğalması ile başlatılan onarım sürecidir. İstemli olarak başlatılan yangı ile o bölgede  kanlanma artar ve dokuda iyileşme/güçlenme başlar.

MEZOTERAPİ TEDAVİSİ

Mezoterapi ilaç,mineral,enzim ve aminoasitlerin orta deri tabakasına verilmesi işlemidir. Kullanıldığı yerler çok geniş bir alan olmakla birlikte ilk akla gelen ağrı tedavisi, spor yaralanmaları, kas-iskelet sistemi hastalıkları saç dökülmesi ve kozmetik tedavilerdir.

PRP Mezoterapi: PRP mezoterapi kişinin kendisinden alınan kanın uygun işlemlerden geçirilerek tekrar kendisine, kozmetik veya hastalık nedeniyle (deri, eklem vs.) enjekte edilmesidir. Yaklaşık olarak 20 dakikalık bir işlemdir. Hastadan alınan kan, en canlı fibrin ve trombositleri ayrıştırmak için işlemden geçirilir. Santrifüj işleminden sonra kanın trombosit ve fibrin bileşeni çıkarılır ve ihtiyaç duyulan bölgeye yeniden enjekte edilir.

 

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

 

Akupunktur çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla, vücut üzerinde bulunan belirli noktalara iğne batırılmak suretiyle uygulanan tamamen bilimsel bir tedavi yöntemidir.

  • Akupunktur uygulaması ile kanda saptanan endorfin, enkefalin ve serotonin gibi hormon ve benzeri yapıların artışlarının; en başta analjezi (ağrı giderici etki),sedasyon(sakinleştirici), iyileştirici ve bağışıklık sisteminde düzenleyici etkileri bugün birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır.
  • Akupuntur tedavisinde kullanılan iğneler steril, tek kullanımlık ve insan saçı kadar incedir.